Rüyada Sebil görmek

İhya: Bakınız; Pınar.


Molla Cami: Rüyada görülen sebil, faydalı insana, zengin adama, toplu mala veya halkın kendisinin bilgisinden istifade ettiği zata işarettir.Diyanet: Rüyada sebil görülmesi muhtelif şekillerde yorumlanmaktadır. Kirmânî’nin yorumuna göre: Rüyanızda sebil yaptırmaya vasıta olmanız; sizin hayır ve iyilik yapacağınıza, rüyanızda bir sebili yıktığınızı veya bir tarafını bozduğunuzu görmeniz; sizin şer işlerle ve fesatçılıkla meşgul olduğunuza işaret eder. Rüyanızda bir sebili badana yaptığınızı görmeniz; sizin hayır işlemekle toplum içinde ün yaptığınıza, rüyanızda bir sebilin genişlediğini görmeniz; bir âlimin bilgisinin artacağına, mal varlığının ve halka yardımının çoğalacağına yorumlanır.


Seyyid Süleyman: Bu rüya şunlarla tabir olunur: Halka faydalı bir zengin, toplu mal ve insanların ilimlerinden istifade ettikleri alimler.
Kirmani diyor ki: Bir sebil inşasına vesile olduğunu gören, hayır işler. Sebili yıkmak; bunun tersidir. Bir sebili badana edip, temizlediğini gören; halk arasında hayırseverliği ile meşhur olur. Sahibi bilinen bir sebilin genişlediğini görmek; o şahsın daha büyük hayırlar yapacağına işarettir. Sebilin sahibinin meçhul olması, bir alimin ilmindeki büyük artışa delalettir.
Abdulgani’en Nablusi buyurmuştur ki: Bu rüya; hayır, sadaka ve cömertlikle yorumlanır. Sebilden su içtiğini gören, halkın iyiliğini isteyen birinden yardım görür. Bir sebilin harap olması, o bölgede hayır işlerinin duracağına işaret eder. Sebilin bakımlı olması, çok iyidir. Sebil yaptıran, devamlı bir hayrat bırakır.
Rüyasında bir sebilin hizmetkarı olup gelen geçene su verdiğini gören, halka yardım eder ve onları hidayete sevkeder. Bir sebildeki suyun bulanık olması, haram kazançla yapılacak hayra delalettir. Berrak su, helal maldan verilen sadakayı ifade eder.

Daha fazla kaynaktan rüya tabiri için yorum bırakınız.

Similar Posts