Rüyada Horoz görmekRüyada Horoz görmek cok iyi sayilir. horoz sıkıntıların gececegini müjdeler. horoz ayrica güclü elinde türlü imkan bulunan biri olarak ta yorumlanir.
rüyada horoz, sevimli bir erkek cocuktur. bir kimsenin Rüyada aldigi horoz, onunla bir adamin arasini bulmaya isaret eder.
rüyada horoz gören kimsenin, hikmet sahibi bir kimse veya alimlerin yanlarina gidip gelmekle onlardan cok menfaat görmesine isaret eder, denilmistir.
Rüyada bir horozun gagasiyla kendisini bir veya iki kere vurdugunu gören kimseyi öldürür. horoz, müezzine, yahut hatibe yahut güzel okuyan kimseye isaret eder. bazen de horoz kendisi yapmadigi halde iyilikle emreden bir kimseye tabir edilir. bazen de horoz, cok evlenen adama yahut simsara yahut bekciye isaret eder.

BazI kere horoz, muhtac oldugu seyi nefsi icin tercih eden cömert bir erkege yahut bulduguyla kanaat eden ve nasibi az, sikintisi cok olan kimseye tabir edilir.
Bir kimse rüyada bir horoz aldigini görse, o kimsenin erkek bir cocugu olur, yahut bir ev satin alir, yahut bir kaybi geri gelir veya kaybindan haber gelir. civcivler, hizmetcilere isaret eder.
Bir kimse rüyada kirmizi bir horoza rastgeldigini görse, bir hizmetciden istifade eder. bir horoz ile mücadele ettigini gören kimse, bir kimseyle tartisir. horozdan kendisine istenmeyen bir sey isabet etmisse, o kimseden de kendisine horozdan isabet eden seyin miktarinca kötü gördügü bir sey isabet eder.
Rüya tâbircileri horozu evin erkeği ve efendisi olarak tâbir etmişlerdir. Rüyada görülen tavuk da evin hanımını temsil eder.
Bir kimsenin rüyada horoz görmesi, müezzine, hatibe veya güzel okuyan kimseye delâlet eder. Bazı kere de horoz görmek, kendisi yapmadığı halde iyilikle emreden bir adama delâlet eder. Çünkü horoz namaz vakitlerini hatırlatır ve kendisi namaz kılmaz.
Rüyada bir horoza mâlik olduğunu görmek, erkek bir çocuk ile tâbir olunur ve o kimsenin bir erkek çocuğu dünyaya gelir.
Yine rüyada horoz görmek, muhtaç olduğu şeyi nefsi için tercih eden cömert bir erkeğe işarettir.
Rüyada görülen küçük horozlar, küçük hizmetçilere, yahut çocuklara veya evlâtlara alâmettir.
Kirmanî demiştir ki: Rüyada horoz görmek evlat veya hizmetçi ile tevil edilir. Rüyada üzerine bir horozun hücum ettiğini görmek, düşman sebebiyle gelecek üzüntüye delâlet eder.
Rüyada beyaz horoz görmek, salih ve emin bir hizmetçiye delâlet eder.
Rüyada bir horoz tutup kucakladığını görmek, ulvî makam ve yüce himmet sahibi biriyle dost olmaya işarettir.
Rüyasında birçok tavuklar görmek, bir cemaat üzerine reis ve âmir olmaya işarettir. Rüyada tavuk eti ve tüyü görmek, mal, nimet, rızık ve menfaate delâlet eder.
Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir ki: Rüyada kara tavuk görmek dört şekilde tâbir olunur:
Saliha ve âbide zevce,
Çalışkan bir adam,
Hayır yolunda sadık arkadaş,
Efendisine bağlı ve itaatkâr hizmetçi..
Yine Cafer-i Sâdık hazretleri demişlerdir ki: Rüyada tavuk görmek, üç veçhe ile tâbir olunur:
Güzel zevce,
Güzel hizmetçi,
Sadık hizmetkâr.
Rüyada horozun öttüğünü duymak, iyi ve sevinçli bir habere delâlet eder. Çünkü horozlar ekseri sabah ezanı vakti öterler.
Rüyada, evine bir horozun girip evde olan arpaları topladığını görmek, müezzinin bir şeyinin çalınacağına işarettir.